Czujniki czadu

Czujniki czadu zapewniają skuteczną ochronę przed zaczadzeniem. Ich instalacja jest szczególnie ważna w przypadku domów i mieszkań, w których wykorzystuje się ogrzewanie gazowe, kominki, piece lub gazowe podgrzewacze wody. Należy zdawać sobie sprawę, że każdego roku w Polsce – zwłaszcza w okresie grzewczym – ginie prawie 4500 osób. Czujnik gazu minimalizuje zagrożenie zaczadzeniem praktycznie do zera.

Czujnik czadu: budowa i działanie

Głównym elementem czujnika czadu jest sensor – elektrochemiczny lub chemiczny, wyposażony w substancje, które reagują ze znajdującym się w powietrzu tlenkiem węgla. Za analizę reakcji odpowiedzialny jest specjalny mikroprocesor. Każdy czujnik czadu powinien być wyposażony w głośnik uruchamiający się w momencie powstania zagrożenia. Dostępne na rynku czujniki czadu działają przez około 2 – 5 lat. Po upływie tego czasu sensor nie nadaje się do użytku i konieczne jest wymienienie urządzenia.

Gdzie montować czujnik czadu?

Przyjęło się, że czujnik czadu powinien zostać umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska, tam, gdzie stężenie CO może chwilowo wzrastać. Należy jednak pamiętać, że szczegółowe informacje znajdują się zawsze w instrukcji obsługi. Ponadto czujnika nie wolno umieszczać wysoko pod sufitem, ani tuż przy podłodze. Miejsce które wybierzemy powinno być wolne od przeciągów i charakteryzować się doskonałą cyrkulacją powietrza.

Zasilanie

Na rynku znajdziemy czujniki czadu zasilane z sieci oraz czujniki pracujące na zasilaniu bateryjnym. To drugie rozwiązanie uważane jest za wygodniejsze, ponieważ daje całkowitą swobodę ulokowania urządzenia. Warto również wspomnieć, że praktycznie każdy czujnik czadu można umieścić przy pomocy kołków na ścianie albo ustawić na szafce.

Czujnik czadu a dym papierosowy

Dym z papierosów nie posiada w swoim składzie takiej ilości tlenku węgla, która byłaby w stanie uruchomić alarm. W czasie normalnego użytkowania dym tytoniowy nie będzie miał więc wpływu na pracę czujnika.

Promocje
WI-FI

Wyłącznik nożny

Czytaj więcej
Nowość

Produkty Nowodvorski

Czytaj więcej