Dlaczego warto montować czujnik czadu?

Czujnik czadu

Każdego roku w sezonie grzewczym, na skutek zatrucia tlenkiem węgla, umiera ponad sto osób. Nic więc dziwnego, że stale rośnie liczba sprzedanych czujników czadu, czyli urządzeń, które mają na celu monitorowanie stężenia gazu w powietrzu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby czujnik czadu działał i spełniał swoją podstawową funkcję – czyli ochronę domowników – to powinien być uprzednio odpowiednio zamontowany.

Podstawowe informacje

Należy zdawać sobie sprawę, że na zatrucie czadem, narażone są wszystkie osoby, które do ogrzewania swojego domu czy mieszkania, używają węgla lub gazu ziemnego. Nie podlega żadnej negocjacji fakt, że aby uchronić się przed niebezpiecznymi następstwami zatrucia czadem, należy w szczególności zadbać o szczelność posiadanej instalacji kominowej, ponieważ to ona zapobiega cofaniu się produktów spalania do pomieszczeń oraz o odpowiedniej ich wentylacji. Prawdziwą ochronę dają jednak  dopiero odpowiednio zamontowane czujniki czadu, czyli wyposażone w specjalny sensor narzędzia, których głównym zadaniem jest powiadomienie mieszkańców o przekroczonym poziomie czadu w powietrzu.

Jak wybrać idealne miejsce do montażu czujnika czadu?

Pamiętajmy, że idealnym miejscem do zamontowania czujnika czadu będą okolice kotła grzewczego, pieca kaflowego lub kominka (powinien być on zamontowany na odległości nie mniejszej niż dwa metry). Oczywiście podczas wybierania miejsca nie powinniśmy zapomnieć o tym, że działanie źródeł powietrza, takich, jak np. okna czy wentylatory, może zakłócić prawidłową pracę czujnika. Wbrew powszechnie panującej opinii detektora nie należy umieszczać bezpośrednio na suficie – idealnie jest zachować min. trzydzieści centymetrów odstępu.

Jeżeli czujnik ma być skuteczny

Czujnik dymu, tak jak każde urządzenie elektryczne, nie powinien być narażony na działanie wysokich temperatur oraz cieczy. Należy również pamiętać – choć to może oczywiste – że aby mógł spełniać swoją funkcję, to powinien być nie tylko widoczny, ale i słyszalny dla wszystkich domowników. 

Promocje
WI-FI

Wyłącznik nożny

Czytaj więcej
Nowość

Produkty Nowodvorski

Czytaj więcej