Oświetlenie LED – co warto wiedzieć przed jego zakupem

Dioda w oświetleniu ledowym

Żarówki LED zrewolucjonizowały dotychczasowy system oświetleniowy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z czego wynika ich niezwykła popularność i jak działają diody w oświetleniu ledowym? Czy to prawda, że mają długą żywotność i są energooszczędne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w treści poniższego artykułu. Serdecznie zapraszamy do uważnej lektury treści.

Dioda w oświetleniu ledowym – jak działa?

Umieszczona w oświetleniu ledowym dioda składa się zazwyczaj z dwóch warstw półprzewodników, tzw. półprzewodników typu „p” i „n”, które tworzą specjalistyczne złącze epilaktyczne. Warto wiedzieć, że zawarta w złączu energia elektryczna przetwarzana jest na światło w sposób bezpośredni. Specyficzna budowa diody sprzyja jej długowieczności. Szacuje się, że przy normalnym użytkowaniu może ona świecić nawet do 100 000 godzin. Ponieważ dioda pracuje przy niskim stałym napięciu, to wymaga podłączenia z instalacją za pomocą specjalnego zasilacza. Moc wyjściowa zróżnicowana jest od kilku do kilkudziesięciu watów, wszystko zależy od mocy wyjściowej, którą posiada zasilacz. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno moc, jak i napięcie wyjściowe, powinny być dopasowane do wielkości posiadanego układu diodowego.

Oświetlenie ledowe – wytrzymałość

Trzeba zaznaczyć, że oświetlenie ledowe odznacza się wyjątkową odpornością na wibracje i powstawanie urazów mechanicznych. Wpływ na taki stan rzeczy ma jego budowa. Do produkcji oświetlenia ledowego nie używa się żarników, części szklanych ani elementów wypełnionych gazem. Oświetlenie LED może pracować w dowolnej pozycji i – co ważne – nie jest wrażliwe na warunki środowiskowe. Szacuje się, że ledy mogą działać w temperaturze od -40 do +100 oC. Warto jednak pamiętać, że ze względu na częste spadki napięcia układy zasilające powinny znajdować się w bliskiej odległości diod.

Promocje
WI-FI

Wyłącznik nożny

Czytaj więcej
Nowość

Produkty Nowodvorski

Czytaj więcej