Co warto wiedzieć o taśmach LED?

Taśmy LED zaliczają się do grupy ciekawych rozwiązań oświetleniowych. Dzięki ich użyciu można w stosunkowo łatwy sposób nadać charakteru i klimatu różnym pomieszczeniom. Jeżeli jednak chcemy uniknąć popełnienia standardowych błędów przy ich doborze, to warto najpierw bliżej poznać ich specyfikację.

Klasyfikacja taśm LED

Najczęściej taśmy LED dzieli się pod kątem rodzaju diod użytych do ich produkcji. Wyróżniamy taśmy standardowe – 3528 i taśmy jaśniejsze o oznaczeniu 5050. Kolejną istotną cechą taśm LED jest zagęszczenie diod LED  – 20, 60 i 120 LED na metr taśmy. Dodatkowo, poszczególne modele mogą się od siebie różnić kolorem i natężeniem emitowanego światła. W sklepach bez większego problemu znajdziemy więc taśmy jedno- i wielokolorowe. Oczywiście taśmy LED mają również różne pobory mocy. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta – im jaśniejszą taśmę wybierzemy, tym większym poborem mocy będzie się charakteryzowała. Kolejny podział obejmuje długość. Standardowa wynosi 5 metrów, ale spotkać się można również z taśmami dłuższymi lub krótszymi.

Jak wybrać najlepszą taśmę LED?

W trakcie poszukiwań taśmy LED w pierwszej kolejności należy określić własne potrzeby. Jeżeli planujemy jedynie delikatnie doświetlić sufit lub pomieszczenie, to możemy użyć taśmy, która odznaczać się będzie słabszymi parametrami. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu mocnego światła, to najlepiej będzie wykorzystać taśmę o większej mocy.

Czy taśmę LED można ciąć?

Do cech charakterystycznych taśm LED zaliczyć należy możliwość ich przecięcia. Wszystkie dostępne w sprzedaży taśmy posiadają zaznaczone miejsca, w których można je ciąć nożyczkami. Pociętą taśmę można łączyć ze sobą przy użyciu specjalnych złączek. Należy jednak pamiętać, że przy łączeniu długich odcinków, posiadających minimum pięć metrów, konieczne jest ich równoległe łączenie. Ponadto do zamontowania taśmy konieczne będzie użycie specjalnego zasilacza, który możemy zakupić w sklepie z oświetleniem.

Promocje
WI-FI

Wyłącznik nożny

Czytaj więcej
Nowość

Produkty Nowodvorski

Czytaj więcej