Zalety żarówek LED

Żarówki LED to obecnie najbardziej zaawansowana – dostępna w sprzedaży – technologia oświetleniowa. Z roku na rok zauważyć można znaczący wzrost ich popularności. Coraz większa liczba osób zaczyna doceniać ich niewątpliwe zalety i porzuca na ich rzecz starsze rozwiązania, takie jak np. klasyczne jarzeniówki.   

Jak działają żarówki LED?

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych żarówek żarówki typu LED nie posiadają żarnika. Oznacza to, że wykorzystywanym w nich źródłem światła jest tzw. dioda półprzewodnikowa, która przewodzi prąd wyłącznie w jedną stronę. Najczęściej żarówki LEDowe produkuje się z krzemu (wzbogacanego różnymi dodatkami). Dostępne w sprzedaży modele składają się z dwóch warstw – jednej oznaczonej  literą N i drugiej – P. Na pierwszej warstwie (N) znajduje się duża ilość elektronów, które pod wpływem energii elektrycznej przeskakują na pustą warstwę P. Aby elektrony mogły wrócić na swoje pierwotne miejsce, to muszą oddać nagromadzoną energię. Energia emitowana jest na zewnątrz pod postacią wiązki światła.

Żarówki LED – zalety

Do największych zalet żarówek LEDowych zaliczyć należy wysoką sprawność w przetwarzaniu prądu elektrycznego na światło. Szacuje się, że efektywność LED wynosi od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent. Żarówki LEDowe odznaczają się także o wiele dłuższą żywotnością niż ma to miejsce np. w przypadku żarówek wolframowych. Warto także wspomnieć o stosunkowo krótkim czasie uruchamiania. Od momentu włączenia dopływu prądu do rozpalenia żarówki LED do jej pełnej mocy potrzebne jest tylko kilka mikrosekund.

Wady

Niestety, tak jak wszystko, tak i żarówki LED mają swoje wady. Do największych zaliczyć należy wysoką cenę. Jedna żarówka LED kosztuje średnio osiem – dziewięć złotych. Dla porównania za tę samą cenę można kupić trzy – cztery żarówki tradycyjne. Warto jednak pamiętać, że taka żarówka odznacza się o wiele dłuższą żywotnością.

Promocje
WI-FI

Wyłącznik nożny

Czytaj więcej
Nowość

Produkty Nowodvorski

Czytaj więcej