Żarówki LED – faty i mity

Żarówki LED

Czy prawdą jest stwierdzenie, jakoby diody LED były wyjątkowo kosztowne i wymagały specjalnej uwagi podczas użytkowania? Czy ich trwałość została w znacznym stopniu przeceniona? W dzisiejszym wpisie postaramy się obalić mity dotyczące oświetlenia LED. Zachęcamy do uważnej lektury!

Czy żarówki LED są trwałe?

Warto wiedzieć, że producenci żarówek ledowych określają trwałość swoich produktów, jako czas świecenia do momentu, w którym ilość emitowanego przez diodę światła spadnie do siedemdziesięciu procent wartości początkowej. W przypadku diod LED, którymi zastępuje się klasyczne żarówki jarzeniowe i świetlówki, podawana jest trwałość wynosząca ok. trzydziestu tysięcy godzin. W przypadku opraw oświetleniowych wyposażonych w moduły LED czas pracy wynosić może nawet pięćdziesiąt tysięcy godzin. Trzeba pamiętać, że diody LED odznaczają się wyjątkową wrażliwością na temperaturę (im wyższa – tym słabiej świeci dioda).

Oświetlenie LED jest kosztowne

Ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie jednorazowy wydatek. Koszt klasycznej sześćdziesięciowatowej żarówki wynosił około pięciu złotych. Dla porównania cena zamiennej diody LED o mocy dwunastu wat waha się w granicach stu pięćdziesięciu złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że trwałość żarówki wynosi około tysiąc godzin, podczas gdy odpowiednika LED – trzydzieści tysięcy godzin.

Diod LED można używać we wszystkich rodzajach wnętrz

Diod ledowych można używać w różnych rodzajach wnętrz, ale tylko pod warunkiem, że posiadają odpowiedni typ zabudowy oświetleniowej. W większości suchych pomieszczeń wykorzystuje się oprawy o sygnaturze IP 20. W przypadku pomieszczeń wilgotnych najlepiej sprawdzają się oprawy szczelne o sygnaturze IP 54. Warto wiedzieć, ze lampy ledowe nie są wrażliwe na częste wyłączanie i włączanie. W przeciwieństwie do świetlówek, które potrzebują chwili na rozgrzanie, lampy LED świecą natychmiast pełną mocą. Można z nich więc korzystać z powodzeniem w pomieszczeniach, w których światło używane jest bardzo często.

Promocje
WI-FI

Wyłącznik nożny

Czytaj więcej
Nowość

Produkty Nowodvorski

Czytaj więcej